The Festival

International Children’s Film Festival Bangladesh is an annual week-long film festival held countrywide, which showcases full length features, shorts, experimental films made for and by children from around the world. Started in 2008, the festival is one of the biggest film events in Bangladesh and also the only international film festival for children and young adults of the country.

This year, from January 27-February 2, the festival will screen over 200 films created by renown and aspiring directors from all over the world in 6 different venues in Bangladesh.

Join Facebook Event Use the Facebook Frame Official Selections
7

Days

220

Films

58

Participating Countries

6

Venues

Screening Schedule

28 Jan
11:00 AM
Tesoros, Mexico, 96 min
Baka, Germany, 9 min
Captain Adel, Iraq, 12 min
Sabaku, Netherlands, 2 min
A Song of Whales, United States, 5 min
2:00 PM
Red Velvet, Egypt,15 min
An Invitation for One, India, 23 min
It Rains Slowly, Iran, 15 min
Wings of Imagination, Brazil, 13 min
In Loving Memory, India, 30 min
The Princes Ball, 3 min
Bows And Arrows, France, 7 min
4:00 PM
Iron Story, Macedonia, 16 min
Kaphal, India, 90 min
The Shrapnel, Russia, 4 min
6:00 PM
Wintry Spring, Egypt, 15 min
The Story of My Eyes, Italy, 11 min
Being Sisters, Germany, 20 min
Queen Of Niendorf, Germany, 67 min
29 Jan
11:00 AM
Ishu, India, 90 min
School Master, Iran, 17 min
Santa Maria Dining Room, Mexico, 2 min
Karma, United States, 4 min
Stars, United States, 5 min
2:00 PM
Room To The Stars, Spain, 16 min
A New Day Dawns, India, 15 min
Snapshot, Ecuador, 75 min
4:00 PM
Peggy Ray, Sweden, 80 min
The Beep Test, Canada, 16 min
Real Man Don’t Cry, Spain, 20 min
6:00 PM
Chicken @ Swami’s Kitchen, India, 23 min
Wendy, Germany, 90 min
30 Jan
11:00 AM
Hero Steps, Colombia, 90 min
The Chocolate, Iran, 13 min
Shala, Brazil, 11 min
Pet Peeved, United States, 7 min
2:00 PM
Swimming in the Dessert, United States, 18 min
Antenna, Iraq, 12 min
Mars 3752, France, 1 min
Little Manaschy, Kyrgyzstan, 17 min
Muskaan, India, 20 min
The Door, Spain, 11 min
Her First Time, India, 9 min
Our Wonderful Nature, Germany 4 min
Test of Courage, Germany, 20 min
4:00 PM
Turtle, Hungary, 17 min
Wallay, France, 82 min
The Free Spirit, Bangladesh, 10 min
6:00 PM
Akhi O Tar Bondhura, Bangladesh, 120 min
31 Jan
11:00 AM
Chocolate, Iran, 80 min
Cup Of Tea, India, 3 min
Let’s Play!, Indonesia, 24 min
Samar, Iran, 9 min
2:00 PM
The Black Briefcase, Iran, 4 min
The Old Man and The Pears, United States, 5 min
No Ghosts, Iceland, 16 min
King Kong, Canada, 19 min
Nanhi Neend, India, 3 min
The Grim Training Trail, Poland, 5 min
Fish, Spain, 9 min
Be My Friend, China 19 min
South of Christmas, Argentina,12 min
My Dear Postman, India, 9 min
The One Who Tamed The Clouds, France, 4 min
4:00 PM
The World of Goopi and Bagha, India, 78 min
Keep Going, China, 21 min
The Cake Story, India, 29 min
6:00 PM
Young Wrestlers, Netherlands, 90 min
The Chocolate Soldier, United States, 12 min
1 Feb
11:00 AM
Rainbow Fields, India, 89 min
Tuning, Spain, 3 min
Halim, Austria, 30 min
Midnight Snack, Mexico, 3 min
2:00 PM
Chocolate, Iran, 80 min
Cup of Water, India, 3 min
Iron Hands, United States, 11 min
Kite, Indonesia, 5 min
Regret, India, 6 min
4:00 PM
Oskar’s America, Norway, 79 min
A Pair Of Sandal, Bangladesh, 5 min
Disha’s Boat, India, 9 min
En Garde, Latvia, 13 min
6:00 PM
Die Beste Aller Welten (16+), Austria, 103 min
2 Feb
11:00 AM
The Day My Father Became a Bush, Netherlands, 90 min
Singing Hugo And It’s Incredible Adventures, Latvia, 10 min
King Grandpa, Germany, 13 min
2:00 PM
Glasses, Iran, 75 min
Hold, Venezuela, 8 min
Children of Spring, Germany, 16 min
Galaxy Girl, United States, 4 min
28 Jan
4:00 PM
Prottasha, 3 min
A Shadow Story, 18 min
Agrojatra, 5 min
Subtle Kind Of Murder, 5 min
Agochar, 10 min
LivingDolls, 6 min
Dread, 3 min
Friend, 10 min
The Auxiliary Verb, 6 min
Candles, 7 min
Megher Shopno, 8 min
Amar Jogot, 12 min
Human, But… 4 min
Cubehead, 3 min
The Magic Bin, 3 min
Shadows, 9 min
Aparajita, 2 min
The Wall, 3 min
Rise, 3 min Perfection, 3 min
29 Jan
4:00 PM
Katataar, 2 min
Film Crazy, 12 min
Call Record, 7 min
Journey by Life, 8 min
Life Without Dreams, 12 min
Recharge, 11 min
One Two Three, 8 min
To The Children of Palestine, 5 min
Amenar Golpo, 7 min
Victim, 4 min
Biprotip, 11 min
Unmochon, 12 min
The Cat Story, 12 min
30 Jan
3:00 PM
Agontuk, 16 min
The Third Eye, 16 min
Ostitta, 6 min
Day of 1971, 15 min
The Funeral, 13 min
Somoy, 13 min
Father, 2 min
Afroja’s Diary, 15 min
Ar Beshi Dur Nai, 7 min
8:00 AM, 9 min
The Conversation, 10 min
The Social Paradox, 9 min
31 Jan
2:00 PM
The Revelation, 10 min
Asma, 6 min
Khuni, 6 min
Debu, 9 min
The Black Mirror, 6 min
Room 606, 20 min
Illusion, 20 min
He Is Listening, 12 min
A Bird of Paradise, 25 min
A Bird In The Cage, 6 min Is It Good To Run Away, 6 min
29 Jan
11:00 AM
Gauru, India, 124 min
The Shrapnel, Russia, 4 min
2:00 PM
Light, Iran, 2 min
Wintry Spring, Egypt, 15 min
Waly’s Problem, Belgium, 12 min
Both Saved, Ghana, 3 min
Peggy Ray, Sweden, 80 min
4:00 PM
Decision, India, 20 min
Chocolate, Iran, 80 min
30 Jan
11:00 AM
Kaphal, India, 90 min
The Chimney Sweep, France, 1 min
Indian, Hungary, 30 min
2:00 PM
Hold, Venezuela, 8 min
Abibu, Belarus, 30 min
Around The World, Spain, 3 min
Hurry Up, Herlod!, Germany, 8 min
Singing Hugo And It’s Incredible Adventures, Latvia, 10 min
King Grandpa, Germany, 13 min
The Breakfast, Russia, 10 min
The Square, Russia, 3 min
Words of Caramel, Spain, 20 min
4:00 PM
Winter Echo, Spain, 8 min
Snapshot, Ecuador, 75 min
Step Outside (16+), Germany, 25 min
31 Jan
11:00 AM
The Loudest Silence, Argentina, 11 min
Right Here, Phillipines, 30 min
Queen Of Niendorf, Germany, 67 min
2:00 PM
His Daughter, Russia, 90 min
The Story of My Eyes, Italy, 11 min
4:00 PM
The Way, Mexico, 4 min
Bows And Arrows, France, 7 min
Wallay, France, 82 min
Happiness Lives Here, Portugal, 15 min
1 Feb
11:00 AM
Wendy, Germany, 90 min
Iron Hands, United States, 11 min
Galaxy Girl, United States, 4 min
2:00 PM
The Children’s Republic, Italy, 19 min
The Black Cat, India, 20 min
Little Manaschy, Kyrgyzstan, 17 min
Baka, Germany, 9 min
Halim, Austria, 30 min
Just Go, Latvia, 11 min
4:00 PM
Brave Kids, Colombia, 15 min
The Chocolate Soldier, United States, 12 min
Once Upon 3 Times, France, 3 min
Something In The Darkness, Spain, 15 min
Shoelace, Phillipines, 15 min
Children of Spring, Germany, 16 min
En Garde, Latvia, 13 min
Iron Story, Macedonia, 16 min
28 Jan
11:00 AM
I Don’t Even Like Her, Lebanon, 15 min
A Girl Wearing White Dress, Republic of Korea, 23 min
Kite, India, 9 min
Ishu, India, 90 min
2:00 PM
The Survivor, Pakistan, 27 min
Wind and The Kite, Iran, 5 min
Raja, India, 7 min
Colourful Memories of Mr. Scacarow, Iran, 16 min
What Now?!, France, 2 min
Gallop, Portugal, 1 min
Draw Me Happy, Russia, 26 min
Real Man Don’t Cry, Spain, 20 min
Waly’s Problem, Belgium, 12 min
4:30 PM
Abibu, Belarus, 30 min
Halim, Austria, 30 min
29 Jan
11:00 AM
Trees, India, 2 min
Hamlet Comedy, Russia, 5 min
Hold, Venezuela, 8 min
Kaphal, India, 90 min
2:00 PM
Last Drop, Pakistan, 5 min
Timun Mas, Indonesia, 8 min
Buddha and The Aliens, Bulgaria, 7 min
Thaandu, India, 13 min
First Fingerprint, Egypt, 15 min
The Girl Under The Rain, Argentina, 1 min
Visiting Charlie, United Kingdom, 3 min
In Loving Memory, India, 30 min
Captain Adel, Iraq, 12 min
Baka, Germany, 9 min
4:30 PM
Words of Caramel, Spain, 20 min
Something In The Darkness, Spain, 15 min
Shala, Brazil, 11 min
Ghungroo, India,12 min
30 Jan
11:00 AM
The Day My Father Became A Bush, Netherlands, 90 min
Dot The Daughter, India, 23 min
2:00 PM
It Rain’s Slowly, Iran, 15 min
Push Cart, India, 27 min
Snapshot, Ecuador, 75 min
4:30 PM
The Black Cat, India, 20 min
Brave Kids, Colombia, 15 min
Iron Story, Macedonia, 16 min
31 Jan
11:00 AM
Story of a lonely Goldfish, India, 20 min
Right Here, Phillipines, 30 min
The Beep Test, Canada, 16 min
Peggy Ray, Sweden, 80 min
2:00 PM
Wings of Imagination, Brazil, 13 min
The Princes Ball, 3 min
Genek, Russia, 20 min
His Daughter, Russia, 90 min
4:30 PM
Decision, India, 20 min
Shoelace, Philippines, 15 min
Red Velvet, Egypt,15 min
1 Feb
11:00 AM
Gauru, India, 124 min
Children of Spring, Germany, 16 min
2:00 PM
Die Beste Aller Welten (16+), Austria, 103 min
Her First Time, India, 9 min
4:30 PM
Govan Young, United Kingdom, 30 min
An Invitation for One, India, 23 min
Shellshock, Ireland, 5 min
28 Jan
11:00 AM
Story of a lonely Goldfish, India, 20 min
Shellshock, Ireland, 5 min
Ghungroo, India,12 min
Captain Adel, Iraq, 12 min
The Children’s Republic, Italy, 19 min
Children of Spring, Germany, 16 min
Govan Young, United Kingdom, 30 min
2:00 PM
Chicken @ Swami’s Kitchen, India, 23 min
Leica Story, 19 min
Peggy Ray, Sweden, 80 min
4:00 PM
The Search For The Lost Family, Germany, 7 min
Blue, Iran, 7 min
Rockenroll, Belarus, 8 min
May I Sing, Belarus, 22 min
Irony, Australia, 8 min
Genek, Russia, 20 min
Right Here, Phillipines, 30 min
Happiness Lives Here, Portugal, 15 min
31 Jan
11:00 AM
Summer! Attention!, Vietnam, 37 min
Big Booom, Russia, 4 min
Bop The Biplober Blop, United Kingdom, 3 min
Tumling Street, India, 6 min
Draw Me Happy, Russia, 26 min
Abibu, Belarus, 30 min
Oh-bey, Indonrsia, 6 min
2:00 PM
Amu, India, 30 min
Chinna, India, 32 min
Indu, India, 29 min
Rhythm, India, 28 min
Iridescent, India, 20 min
A Matter of Hours, India, 17 min
1 Feb
11:00 AM
Dot The Daughter, India, 23 min
Wendy, Germany, 90 min
2 Feb
11:00 AM
Tesoros, Mexico, 96 min
Real Man Don’t Cry, Spain, 20 min
28 Jan
11:00 AM
Being Sisters, Germany, 20 min
Test of Courage, Germany, 20 min
Genek, Russia, 20 min
The Earth At My Hands, Russia, 5 min
In Loving Memory, India, 30 min
2:00 PM
Little Manaschy, Kyrgyzstan, 17 min
Chocolate, Iran, 80 min
Black Head Cow, Tanzania, 12 min
4:00 PM
Brave Kids, Colombia, 15 min
Malkarma, Venezuela, 2 min
The Loudest Silence, Argentina, 11 min
Something In The Darkness, Spain, 15 min
Step Outside (16+), Germany, 25 min
Feno, Lebanon (16+), 13 min
Red Velvet, Egypt,15 min
29 Jan
11:00 AM
The Day My Father Became a Bush, Netherlands, 90 min
Captain Adel, Iraq, 12 min
2:00 PM
Samar, Iran, 9 min
Her First Time, India, 9 min
An Invitation for One, India, 23 min
Wings of Imagination, Brazil, 13 min
King Grandpa, Germany, 13 min
Indian, Hungary, 30 min
Iron Hands, United States, 11 min
4:00 PM
Die Beste Aller Welten (16+), Austria, 103 min
Esteban Torres, Spain, 4 min
30 Jan
11:00 AM
Gauru, India, 124 min
2:00 PM
A Bird Without A Homeland, Algeria, 7 min
Polka Opposite, Singapore, 2 min
Honk, Vietnam, 3 min
Shoelace, Phillipines, 15 min
Dot The Daughter, India, 23 min
Singing Hugo And It’s Incredible Adventures, Latvia, 10 min
A Song of Whales, United States, 5 min
Bows And Arrows, France, 7 min
Once Upon 3 Times, France, 3 min
Abibu, Belarus, 30 min
4:00 PM
Hero Steps, Colombia, 90 min
Just Go, Latvia, 11 min
31 Jan
11:00 AM
Tesoros, Mexico, 96 min
The Breakfast, Russia, 10 min
Karmaaccount, Germany, 2 min
2:00 PM
Glasses, Iran, 75 min
Story of a lonely Goldfish, India, 20 min
4:00 PM
His Daughter, Russia, 90 min
1 Feb
11:00 AM
Queen Of Niendorf, Germany, 67 min
The Children’s Republic, Italy, 19 min
2:00 PM
Ishu, India, 90 min
It Rains Slowly, Iran, 15 min
4:00 PM
Snapshot, Ecuador, 75 min
Baka, Germany, 9 min
The Beep Test, Canada, 16 min

Festival Updates

Venues

Main Festival Venue

Shawkat Osman Hall, Central Public Library, Shahbag

Sufia Kamal Auditorium, National Museum, Shahbag
Alliance Francaise de Dhaka, Road 3, Dhanmondi
Goethe Institut, Road 8, Dhanmondi
Bangladesh Shilpakala Academy, Shegunbagicha
British Council, Fuller Road

Selected Full-length Feature Films

Jury Boards

Senior Filmmakers’ Sections

Amitabh Reza Chowdhury

Youth & Social Section Jury

Mostofa Sarwar Farooki

International Jury

Arun Gupta

International Jury

Mejbaur Rahman Sumon

International Jury

Junior Filmmakers’ Sections

Award Winners

  • Best Film: One Two Three / Directed by: S.M. Azmain Awsaf Arnob
  • 2nd Best Film: Friend / Directed by: Ishmum Naoar
  • 3rd Best Film: ShadowsDirected by: Samin Kader
  • Special Award: Film Crazy / Directed by: Sharmin Tonnima
  • Special Award: Journey By Life / Directed by: Fahim Ahmed
  • Best Film: iRony / Directed by: Radheya Jegatheva
  • Young Talent Award: The Funeral / Directed by: Tanzina Rahman
  • Social Film Award: Dread / Directed by: Farha Jabin Oyshee

Hello Bangladesh!

Filmmakers of this year’s festival from around the world sending their regards to Bangladesh.

Bulletin

The “Amader Utshob” is a 4-page bulletin update published throughout festival days. A dedicated group of young volunteers collects stories, edits them and designs the publication before it is finally published on each morning of the festival.

Read on:

Events

Official screening of the films will begin from the 2nd day of the festival. The screening is open for all and there is now entry fee for the shows. Selected delegates, who have their films for screening in this festival, are eligible to attend these special workshops.

January 27 4:00 PM  Inauguration
January 28 10:00 AM  Workshop Conducted by Mark Bishop (Delegates Only)

06:30 PM  Celebrity Adda with Shayan Chowdhury Arnob (Delegates Only)

January 29 10:00 AM  Workshop Conducted by Mark Bishop (Delegates Only)
January 30 10:00 AM  Workshop Conducted by Tauquir Ahmed (For Delegates)
7:30 PM  Celebrity Adda with Nazmun Nahar (For Delegates)
January 31 10:00 AM  Workshop Conducted by Arun Gupta (For Delegates)
February 1 10:00 AM  Meet the Director (Delegates Only)
03:30 PM  Meet the Celebrity (Delegates Only)
February 2 11:00 AM  Certificate Giving Ceremony by Dr. Muhammad Zafar Iqbal
5:00 PM  Closing and Award Giving Ceremony

About the Organizers

Children’s Film Society Bangladesh (CFS) is a youth-led organization working for children on the issue of film. CFS visions to impact on the entire film industry of Bangladesh by inspiring the upcoming generation of filmmakers, and offering them bigger platform to exercise and exhibit their talent.

As always, made with in Bangladesh by Hootum

Illustration by
Mahatab Rashid & Rakeeb Razzaq

© 2018 Children's Film Society Bangladesh

This website is designed & supported by Hootum Bangladesh Limited

Log in with your credentials

Forgot your details?