The Festival

International Children’s Film Festival Bangladesh is an annual week-long film festival held countrywide, which showcases full-length features, shorts, experimental films made for and by children from around the world. Started in 2008, the festival is one of the biggest film events in Bangladesh and also the only international film festival for children and young adults of the country.

This year’s festival will be held between January 24 and January 31, 2020.

Official Selections Screening Schedule Press Release
8

Days

173

Films

39

Participating Countries

5

Venues

Screening Schedule

25 

Jan

02:00 PM

A Little Gift for You, Mexico
Muzbalak, Kazakhstan
My Little Prince, Azerbaijan
Speckled Cockerel’s Wedding, Spain

04:00 PM

Feather, Bangladesh
Good Girl, Finland
Phantom Owl Forest, Estonia
Sam’s dream, France

06:00 PM

Yeti Obhijaan, India

26th

Jan

11:00 AM

I Am Not My Father, Qatar
I am a Tree, Iran (Islamic Republic of)
The Bobot, Ukraine

02:00 PM

Dino Dana The Movie, Canada
Istiqlal, Indonesia
Shoe, Iran (Islamic Republic of)
The Doggy, Georgia
The Dustbin Connection, Bangladesh

04:00 PM

Color of Childhood, Bangladesh
No Monsters Allowed, United States
Simin, Iran (Islamic Republic of)
The Baby Dove, India

06:00 PM

In Passing, Canada
In The Forest Of Huckybucky, Norway
Love Island, Korea, Republic of
Yours Loving Umma, India

27th

Jan

11:00 AM

A Full Moon Night, Argentina
Fragile, Qatar
La Noria, Spain
Sweet Dreams, China
The Snow Maiden, Armenia

02:00 PM

Blue And Curt, Canada
Rocca Changes The World, Germany
Son of the Sea, Iran (Islamic Republic of)

04:00 PM

Dully, Iran (Islamic Republic of)
Red Bracelets – The Beginning, Germany

06:00 PM

Mr. Moll & The Chocolate Factory, Switzerland
Tomorrow, Bangladesh

28th

Jan

11:00 AM

Chandpudi, Bangladesh
Halkaa – Pichku’s Dream, India

02:00 PM

Brief Changes, Brazil
Day X, Germany
Romy’s Salon, Netherlands

04:00 PM

Smash, India
Trophy Hunter, United States

29th

Jan

11:00 AM

A Flowering Tree, India
Gallery Experience, United States
Killing Time, France
Rising, Nepal
TKKG- Detective Agency, Germany

02:00 PM

Doobie, India
Kultegin, Kazakhstan
La Scintilla, Italy
Mother, Nepal

04:00 PM

Here My Village, Iran (Islamic Republic of)
The Brand New Friendship, Bangladesh

30th

Jan

11:00 AM

Alfons Jitterbit – Countdown to Chaos, Germany
Glass Ceiling, France
Har, Indonesia
Isn’t Water, Iran (Islamic Republic of)

02:00 PM

15.7 Km, Indonesia
A Child Teacher, Nepal
Mission H2O, Venezuela

04:00 PM

Dipu Number 2, Bangladesh

26th

Jan

03:00 PM

Aami, Bangladesh
Amader Golpo, Bangladesh
Because He’s Good, Russian Federation
Boon is Missing., Bangladesh
Charka, Bangladesh
Georgina’s Magical Powers, Spain
Is It Good To Run Away?, Bangladesh
Let Me Breath with My Dream, Bangladesh
Naam Tar Projonon, Bangladesh
Porichoy, Bangladesh
Projonmmo, Bangladesh
Seeking Refuge, Spain
Silence Please!, Bangladesh
Tale of Extinction, Bangladesh
The Cell, Bangladesh
The Dark Fortnight, Bangladesh
The Elevator, Bangladesh
Time For Amanda, Spain
To, The Sleepless Youth, Bangladesh

27th

Jan

03:00 PM

11 Choitro, Bangladesh
A Night’s Tale, Bangladesh
Antistrophe, Bangladesh
Before The Law, Bangladesh
Come From Bidesh, Bangladesh
Fear, Bangladesh
Light & Shadow, Bangladesh
Seven, Bangladesh
Taar Pithe Rokto Jobar Moto Khoto Chilo, Bangladesh
The Front Row, Bangladesh

28th

Jan

03:00 PM

A Night in the Capital, Bangladesh
Aalta, Bangladesh
Amar Nam Shariful, Bangladesh
Baghbondi, Bangladesh
Darja, Bangladesh
Nilambor, Bangladesh
Noise, Bangladesh
Sneha, Bangladesh
Story of a Black River, Bangladesh
The Ant, Bangladesh
The Smoker, Bangladesh
The Typist, Bangladesh
Writer, Bangladesh

25th 

Jan

03:00 PM

A Tale of an Evil Choice, Bangladesh
Badha, Bangladesh
Bosa, Spain
Breath, Bangladesh
Comfortable Position, Uzbekistan
Creepy, Germany
Friends Love, India
Girls For Change, Lebanon
I am George, Croatia (Hrvatska)
Nobody’s Responsible, Bangladesh
Rickshawgirl, Bangladesh
Shei Vor, Bangladesh
Somantoral, Bangladesh
The Life Of A Butterfly, Croatia (Hrvatska)
The Note Book, Canada
Walk Beside Me, Spain

27th 

Jan

11:00 AM

A Trip to My Friend’s Home, India
Baitullah, India
Gabrielle, United States
Glass Ceiling, France
Isah’s Dreams: Dad’s Chest, Brazil
Killing Time, France
Mr. Ji, United States
Quma & The Beasts, Argentina
Sh’hab, Qatar
Walter, United States

02:00 PM

Sam’s dream, France
The Talking Hands, India
Traces, Belgium

04:00 PM

Nasser Goes To Space, Qatar
Spirou & Fantasio’s Big Adventures, France
The Cycle Rickshaw, India
Wish, Iran (Islamic Republic of)

28th 

Jan

11:00 AM

Ailin on the Moon, Argentina
Dino Dana The Movie, Canada
It’s Cold Up There, France
Nooreh, India

02:00 PM

A Letter to My Friend in France, Egypt
Believe, Iran (Islamic Republic of)
Panaghoy, Philippines

04:00 PM

A Reindeer’s Journey, France
Not One Of Us, United States
The Music Box, Canada
The Quiet, Australia

29th 

Jan

11:00 AM

Game without Zero, Iran (Islamic Republic of)
Global W, Italy
Salima, Morocco
The Glass Castle, United States
The Snow Maiden, Armenia

02:00 PM

Flight of Freedom, India
Freedom, Iran (Islamic Republic of)
Story of Mika The Ant, Malaysia
The Myth of Haftvad Worm, Iran (Islamic Republic of)
The Seven Chinese Brothers, Spain

25

Jan

02:00 PM

In Passing, Canada
The Bobot, Ukraine

26

Jan

11:00 AM

A Flowering Tree, India
Ailin on the Moon, Argentina
Gabrielle, United States
Istiqlal, Indonesia
My Little Prince, Azerbaijan
Sam’s dream, France
Speckled Cockerel’s Wedding, Spain
Walter, United States

04:00 PM

It’s Cold Up There, France
Love Island, Korea, Republic of
Maradona’s Legs, Germany
Muzbalak, Kazakhstan

27

Jan

11:00 AM

La Scintilla, Italy
Mission H2O, Venezuela
Sh’hab, Qatar

02:00 PM

Day X, Germany
Flight of Freedom, India
Shoe, Iran (Islamic Republic of)
The Brand New Friendship, Bangladesh
The Seven Chinese Brothers, Spain
Trophy Hunter, United States

28

Jan

11:00 AM

Dully, Iran (Islamic Republic of)
Rocca Changes The World, Germany

02:00 PM

Gallery Experience, United States
Rising, Nepal
Romy’s Salon, Netherlands

04:00 PM

A Full Moon Night, Argentina
Ballad of Pipe and Necklace, Croatia (Hrvatska)
In The Forest Of Huckybucky, Norway
The Doggy, Georgia

29

Jan

11:00 AM

Baitullah, India
Blue And Curt, Canada
Dino Dana The Movie, Canada
Glass Ceiling, France
Isn’t Water, Iran (Islamic Republic of)
Sweet Dreams, China

02:00 PM

Boje, Germany
Brief Changes, Brazil
Fragile, Qatar
Killing Time, France
The Snow Maiden, Armenia

26

Jan

02:00 AM

Blue And Curt, Canada
Sweet Dreams, China
TKKG- Detective Agency, Germany

04:00 PM

11:40, Argentina
Day X, Germany
Few Miles Away, India
Hold On To Me, Italy
Maradona’s Legs, Germany
Refined in the Fire, Australia
Shelter, Italy

27

Jan

02:00 AM
Fragile, United States
Rocca Changes The World, Germany
04:00 PM

Blieschow, Germany
Rice Cake Tree, India

29

Jan

02:00 AM

Alfons Jitterbit – Countdown to Chaos, Germany
Gallery Experience, United States
Moon, Argentina

04:00 PM

Ayam, Morocco
Red Bracelets – The Beginning, Germany

29

Jan

02:00 AM

A Full Moon Night, Argentina
Adam, Singapore
Boje, Germany
Campnile, Iran (Islamic Republic of)
How to Cheer Up Loneliness, Ukraine
Istiqlal, Indonesia
Yiúlia, Brazil

Venues

Shawkat Osman Hall

Central Public Library, Shahbag

Sufia Kamal Auditorium

National Museum, Shahbag

Alliance Française de Dhaka

Road 3, Dhanmondi

Goethe-Institut Bangladesh

Road 8, Dhanmondi

Bangladesh Shilpakala Academy

Shegunbagicha

Selected Full-length Feature Films

Jury Board

International Competitive Film Section

Syed Salahuddin Zaki

Shameem Akhter

Shabnam Ferdousi

Young Bangladeshi Film Section

Nurul Alam Atique

Noor Imran Mithu

Abu Shahed Imon

Child Section Film Section

Shomit Anwar

Hafiza Sultana Jui

Sadiq Mahmood

Sanjana Rahman

Asif Ul Islam

Guests

Piplu R Khan

Muhammed Zafar Iqbal

Amitabh Reza Chowdhury

Morshedul Islam

Nahid Masud

Jamal Harris Bhuyan

Joya Chakma

Awards

1. Best Film: Crest, certificate & cash award of BDT 25,000

                    Badha / Directed by: Bivayon Chakma

        2. 2nd Best Film: Crest, certificate & cash award of BDT 15,000

                    To, The Sleepless Youth / Directed by: Suprio Poroma

        33rd Best Film: Crest, certificate & cash award of BDT 10,000

                  Nobody’s Responsible / Directed by: Farhanoor Imtiaz Turjjo

               4Special Award: Crest and certificate & cash award of BDT 5,000 

Boon is Missing / Directed by: Mubasshira Ibnat & Mir Ragib Tajwar

              5Special Award: Crest and certificate & cash award of BDT 5,000

Amader Golpo / Directed by: Sifat Shahriyar

Best Film: Crest & certificate

    Comfortable Position / Directed by: DRF Children Animation Studio

Young Talent Award: Crest, certificate & cash award of BDT 10,000

The Smoker / Directed by: Ragib Mohmud Safayet Shah

Best Film in Special Film Section: Crest, certificate & cash award of BDT 10,000

When Khoka Was A Little Boy / Directed by: Sudipta Shaha

1. Best Feature Film: Crest & certificate

Romy’s Salon / Directed by: Mischa Kamp

2. Best Short Film: Crest & certificate

Day X / Directed by: Katharina Rivilis

3. Best Director: Crest & certificate

Good Girl / Directed by: Merja Maijanen

Bulletin

The “Amader Utshob” is a 4-page bulletin update published throughout festival days. A dedicated group of young volunteers collects stories, edits them and designs the publication before it is finally published on each morning of the festival.

Read on:

Media Coverage

About the Organizers

Children’s Film Society Bangladesh (CFS) is a youth-led organization working for children on the issue of film. CFS visions to impact on the entire film industry of Bangladesh by inspiring the upcoming generation of filmmakers, and offering them bigger platform to exercise and exhibit their talent.

 

© 2020 Children's Film Society Bangladesh

This website is designed & supported by Hootum Bangladesh Limited

Log in with your credentials

Forgot your details?